عکس نوشته: مدیریت زمان، ارتقاء بهره وری در کارها و زندگی، نقش مدیریت زمان و بهبود عملکرد

عکس نوشته: مدیریت زمان، ارتقاء بهره وری در کارها و زندگی، نقش مدیریت زمان و بهبود عملکرد


گروه: جعبه ابزار مدیریت نوین
تاریخ درج: 1394/07/08
نویسنده: مدیر سایت
منبع: وبسایت هاشم راعی
تعداد بازدید: 2785

تا زمان را مدیریت نکنیم نمی توانیم چیز دیگری را مدیریت کنیم..و آموختن مهارت مدیریت زمان بستر ساز توسعه فردی و سازمانی ماست

تا زمان را مدیریت نکنیم نمی توانیم چیز دیگری را مدیریت کنیم.. پیتر دراکر / عکس نوشته/ جعبه ابزار مدیریت نوین


موضوع عکس نوشته :مدیریت زمان، ارتقاء بهره وری کارها و زندگی، نقش مدیریت زمان و بهبود عملکرد

شرح عکس نوشته :
تا زمان را مدیریت نکنیم نمی توانیم چیز دیگری را مدیریت کنیم.. پیتر دراکر
این جمله در نگاه اول شاید برای خیلی از ما امری بدیهی و پیش پا افتاده به نظر برسد، اما وقتی که عمیق تر به این موضوع نگاه کنیم در می یابیم که تمام آنچه را که به عنوان مهارت های مدیریتی برای انجام بهتر وظایف شغلی و حرفه ایمان به آن نیاز داریم و با کمک آن می توانیم شرایط را بهتر کنترل نماییم در بستر زمان اتفاق می افتند ..
یکی از وظایف اصلی مدیریت برنامه ریزی است . روح و ماهیت برنامه ریزی در گذر زمان و در یک سر رسید مشخص اتفاق می افتد . اگر به عنوان یک مدیر در تلاش باشیم تا مهارتهای ادراکی و اکتسابی نظیر هوش هیجانی و بسیاری مولفه های کاربردی دیگر را در خود ارتقاء دهیم ، همه و همه ی اینها در گذر زمان میسر می شوند .برای خودمان هدف گذاری می کنیم، چه در زندگی شخصی و چه در قالب مسوولیت های شغلی و حرفه ای و اجتماعی مان. دست یابی به تمام اهداف مد نظر نیز در طول زمان اتفاق می افتد . چراکه برای دست یابی به هر هدفی یک زمان و موعد خاص را مد نظر قرار می دهیم و بدون در نظر گرفتن زمان مناسب برای دست یابی به اهداف ، همان داستان نوشدارو و مرگ سهراب به شکل های مختلف اتفاق خواهد افتاد .
هر زمان که صحبت از کارایی و اثر بخشی به میان می آید، باز هم نقش و فاکتور کلیدی زمان، نیاز به توجه و تاکید ویژه ای پیدا می کند چرا که یکی از عوامل تعیین کننده اثر بخشی ، زمان مشاهده ی اثر و نتیجه ی مطلوب و مورد نظر است . بخش مهمی از توانمندیها و مهارتهای مدیریتی از طریق تجربه کسب می شود و تجربیات هم در طول زمان اتفاق می افتند ..
در حوزه برندینگ و مدیریت برند نیز جایگاه کلیدی مدیریت زمان بسیار حائز اهمیت است چرا که برندینگ چه در قالب سازمانی و چه در قالب شخصی آن، یک مفهوم و هویت و شناسه است که در طول زمان و بر اثر ثبات عملکرد در ذهن مخاطبین نقش می بندد. اینجاست که نقش و اهمیت این جمله ی پیتر دراکر بیش از پیش برایمان آشکار می گردد .
 

از همین رو و در خلال بسیاری از دوره های و کارگاه های آموزشی که برگزار کرده و می کنم به نقش و اهمیت مدیریت زمان می پردازم چرا که با بیان مثال های مختلف و عملی به این مهم پی ببریم که:
 
آموختن مهارت مدیریت زمان بستر ساز توسعه فردی و سازمانی ماست .
به تعبیری که همیشه برای مدیریت زمان بکار می برم اشاره می کنم . زمان در حقیقت شبیه به یک اسب سرکش و وحشی است که رام کردن و در اختیار گرفتن آن کاری سخت و نیازمند تمرین بسیار است .
اما اگر موفق شویم این اسب سرکش را رام کرده و در اختیار خود بگیریم ، شاهد خواهیم بود که با سرعت و شتاب بیشتری به سمت اهداف و برنامه های مد نظرمان پیش خواهیم رفت .
اما چگونه می توانیم این اسب سرکش را رام کنیم ؟ این سوال کلیدی است که بعد از مطالعه ی این نوشتار حتما از خودتان خواهید پرسید .
برای رام کردن این اسب باید میل و خواسته دست یابی به آن را در خودمان تقویت کنیم به این صورت که ولع و عطش رسیدن به اهداف را در خودمان همیشه زنده نگه داریم و به تجریه دریابیم که در طول روز تعداد ساعات کاری مفیدمان چقدر است . و به تعبیری دیگر، راندمان مفید و ارزش آفرین یک روز کاریمان به چه میزانی است ؟ و آیا این راندمان می تواند ما را به اهداف و خواسته های اولویت دار زندگی مان برساند یا خیر ؟
اگر جواب منفی باشد و یا به عبارتی از عملکرد خودتان و پایین بودن راندمان کاریتان ناراضی باشید، این امر که در واقع همان عطش و حسرت از دست دادن زمان و عمر گران مایه هست، باعث می شود تا بهتر و بیشتر در پی کسب مهارت مدیریت زمان باشید. همانطور که از واژه ی مهارت پیداست، می بایست چیزی را مهار کنیم و به خدمت بگیریم و این مهار شدن مستلزم تمرین و ممارست زیادی است خصوصا اگر در مورد مهار کردن اسب وحشی زمان باشد!
.قبلا هم به این نکته اشاره کرده بودم که آنچه را که در آینده برای اهداف و برنامه های بلند مدت زندگی مان به عنوان مثال برای ده، بیست، ویا سی سال آینده متصور می شویم برایند همین روزهایی است که از پی هم می گذرانیم و به نوعی آینده زندگی هر یک از ما برایند همین روزها و هفته هاییست که می توانیم با مدیریت بهتر زمان راندمان و بهره وری آنر ا بیشتر کنیم .
به واقع به این جمله باور دارم که عمر ما کوتاه نیست ،این ما هستیم که کوتاهی می کنیم . همه ی ما به یک میزان زمان در اختیار داشته و داریم. طول شبانه روز من و شما هم 24 ساعت است و طول شبانه روز افراد موفقی نظیر ادیسون ، پرفسور حسابی ، انیشتین و .. بسیاری از بزرگان و مشاهیر دیگر نیز به همین اندازه بوده . اما نکته ی قابل توجه و آنچه که باعث ملموس شدن تفاوت بین زندگی این بزرگان و زندگی روز مره خودمان می توانیم مورد توجه قرار دهیم، لزوم درک ارزش زمان و نقش کلیدی بهره گیری از مهارتهای آن بر اساس پایدار نگه داشتن عطش و شوق رسیدن به اهداف در زندگی شخصی و شغلی هر یک از ماست.
امیدوارم با این گفتار که در واقع مقدمه ایست برای ورود به مباحث تکنیکال و کاربردی در حوزه مدیریت زمان ، توانسته باشم ذهنیت دوستان را هر چه بیشتر در جهت درک و پذیرش این مفاهیم سوق داده و آماده نمایم. در خلال جلسات دوره ای دوستان گروه جعبه ابزار مدیریت نوین ، اولین مبحث آموزشی و کاربردی که برای ارائه خدمت دوستان مطرح نمودم و در حال برگزاریست، همین دوره ی مدیریت زمان است که امیدوارم دوستانی که در این جلسات حاضر می شوند بهره لازم را برده باشند .

هاشم راعی مشاور و مدرس مدیریت

 

مطالب مرتبطی که خواندن آنها را به شما توصیه می کنم :

مطلب: لحظه ها را دریاب

مطلب: دو روزی که نباید نگرانش بود

مطلب: ارزش یک روز زندگی

مطلب: نايست! حتي اگر....

مطلب: ۸ گام برای موفقیت در مدیریت زمان

مطلب: پنج پشيمانی عمده در لحظه مرگ

داستانک: ارزش زمان

عکس نوشته : آرشیو عکس نوشته های مدیریتی

بستن http://www.hashemraei.com/analysis/management/جعبه-ابزار-مدیریت-نوین/مدیریت-زمان.html
5 توصیه به دیگران
نظرات بینندگان
نظر شما:
* نام:
* آدرس ایمیل:
آدرس سایت:
* متن نظر:
* کد امنیتی:
نام شما:
ایمیل مقصد: