عکس نوشته: مدیریت بحران، مدیریت پیشگیری، بحران مدیریت

عکس نوشته: مدیریت بحران، مدیریت پیشگیری، بحران مدیریت


گروه: جعبه ابزار مدیریت نوین
تاریخ درج: 1395/03/01
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 1435

تمام آنچه که در لحظه ی وقوع بحران رخ می دهد، مجموعه ی داشته ها و دانسته ها و تجربیات هر فرد، سازمان و جامعه تا قبل از شروع بحران است .

عکس نوشته مدیریتی/ مدیریت بحران مدیریت پیشگیری/ مدیریت بحران چیزی جز پیشگیری نیست. هاشم راعی/ جعبه ابزار مدیریت نوین


موضوع عکس نوشته : مدیریت بحران، مدیریت پیشگیری، بحران مدیریت بحران

شرح عکس نوشته :


برای درک بهتر این جمله و باوری که در پس آن وجود دارد بهتر است با یک مثال شروع کنیم:
تصور کنید در همین لحظه و در هر جایی که هستید ناگهان زلزله ای با قدرت زیاد شروع به فعالیت نماید .در چنین شرایطی هر فردی سعی می کند از آن محیط به سرعت خارج شود و خود را به یک محیط امن برساند. اگر در این شرایط کسی به شما بگوید که می تواند آموزش های مفیدی به شما در خصوص ایمنی و نجات در زلزله ارائه کند ، عکس العمل شما چه خواهد بود ؟!
یا بسیار بعید به نظر می  رسد که کسی بخواهد در این شرایط سراغ فراگیری مثلث حیات در زلزله برود!!
تمام آنچه که در لحظه ی وقوع بحران رخ می دهد، مجموعه ی داشته ها و دانسته ها و تجربیات هر فرد، سازمان و جامعه تا قبل از شروع بحران است . به عبارتی هر آنچه که فرد و سازمان و یا جامعه در زمان شرایط نرمال و ایمن برای کنترل ، پیشگیری و کاهش و تعدیل بحران آموخته در زمان وقوع بحران به کارش خواهد آمد .
با این رویکرد به مدیریت بحران ، وضعیت بحران هایی  را که در دهه های اخیر در کشور رخ داده نظیر سیل، زلزله ، خشک سالی ، بیماری های خاص و .. را مرور کنید.

یکی از نشانه های بلوغ مدیریت در رفتار یک سازمان و جامعه نحوه ی درک و پذیرش مدیریت بحران است. اینکه بعد از وقوع بلایای طبیعی بخواهیم آن را به عواملی نظیر مشیت و آزمون الهی، حجاب زنان! و در کل تقدیر گرایی ربط بدهیم، نشان دهنده ی عدم آگاهی و درک درست ما نسبت به علم مدیریت بحران است.

که همه ی اینها نشانه ای از بحران سوء مدیریت در ایران است!
شاید بهترین مثالی را که بتوان در مدیریت صحیح بحران در سطح بین المللی زد کشور ژاپن و مردم آگاه آن باشد. بلایای طبیعی و بحران های ناشی از آن نظیر سیل ، زلزله و سونامی دیگر به عنوان بخشی پذیرفته شده از زندگی معمول مردم ژاپن تبدیل شده است .درست در ساعات اولیه وقوع بحران ، بر اساس تدابیر از قبل اتخاذ شده ، امکانات و کمک های اولیه به درستی در اختیار آسیب دیدگان قرار می گیرد آنهم با کمترین خلل و حیف و میل منابع !
قطعا رسیدن به این نتایج چشم گیر در مدیریت بحران اتفاقی نبوده و نتیجه ی اتخاذ تمهیدات لازم و متنوعی است که در این خصوص توسط مدیران و متولیان جامعه صورت گرفته است .مساله بسیار مهم و حائز اهمیت در مدیریت بحران قدرت پیش بینی و بکار گیری ابزارهای پیشگیرانه جهت کاهش ، کنترل و یا حذف بحران هاست .

هاشم راعی /مشاور و مدرس مدیریت
 

مطالب مرتبطی که خواندن آنها را به شما توصیه می کنم :

 مطلب: ده نکته یادگرفتنی از مردم ژاپن

مطلب: برندینگ به روش شرکت های هواپیمایی ایران!

مطلب: تئوری پنجره شکسته

مطلب: گزارش بازدید از یک مدرسه ژاپنی

گفتگو : آموزه های فرهنگ ژاپنی برای پرورش انسان های خود شکوفا

داستانک: مدیر لایق آشکارا عمل میکند..

مطلب: بهترین راه حل لزوما پیچیده ترین راه حل نیست..

بستن http://www.hashemraei.com/analysis/management/جعبه-ابزار-مدیریت-نوین/مدیریت-بحران.html
15 توصیه به دیگران
نظرات بینندگان
نظر شما:
* نام:
* آدرس ایمیل:
آدرس سایت:
* متن نظر:
* کد امنیتی:
نام شما:
ایمیل مقصد: