عکس نوشته: نیروی انسانی، بهره وری، سرمایه های انسانی

عکس نوشته: نیروی انسانی، بهره وری، سرمایه های انسانی


گروه: جعبه ابزار مدیریت نوین
تاریخ درج: 1394/01/24
نویسنده: مدیر سایت
منبع: هاشم راعی
تعداد بازدید: 2089

پیتر دراکر را پدر علم مدیریت نوین می خوانند. آنچه که از او به یادگار مانده نشان دهنده ی نوع نگرش و زاویه دید متفاوت او نسبت به علم و دانش مدیریت است.

 

 

عکس نوشته های مدیریتی/ پیتر دراکر /جعبه ابزار مدیریت نوین /ارزشمندترين دارايي هاي يك سازمان در قرن بيستم ابزار توليد آن بود و در قرن حاضر كاركنان فرهيخته و بهره وري آنها، چنين جايگاهي خواهند داشت.


موضوع عکس نوشته : نیروی انسانی، بهره وری، سرمایه های انسانی

 

شرح عکس نوشته :

پیتر دراکر را پدر علم مدیریت نوین می خوانند. آنچه که از او به یادگار مانده نشان دهنده ی نوع نگرش و زاویه دید متفاوت او نسبت به علم و دانش مدیریت است. سبک فکری متمایز او در طی حیات ارزشمندش که قریب به یک قرن بر دنیای مدیریت پرتو افکند منجر به ظهور تفکرات نوگرایانه و تحول خواهانه بسیاری در دنیای مدیریت گشت. منظومه باور های او در خصوص ترویج نظریه انسان محور توسعه باعث گشت تا بسیاری از اندیشمندان در حوزه مدیریت به نقش و جایگاه محوری انسان در توسعه جوامع بشری بپردازند که نقش عمده این توسعه بر دوش چرخ صنعتی و اقتصادی هر کشور و جامعه ای است. تکامل این باور بر نقش محوری انسان باعث گردید تا با الگو قرار دادن توصیه های او، نگاه ابزاری به انسان در اوایل قرن بیستم رفته رفته جای خود را به نگاهی ارزشی به انسان بدهد به طوری که جایگاه انسان در دنیای صنعت و تکنولوژی از منابع انسانی به سرمایه های انسانی تبدیل گشت و انسان به مدد ویژگی متمایز قدرت تفکر و اندیشه اش به کلیدی ترین سرمایه در دنیای پیشرفته امروز بدل گشته است.
 انواع دارایی های یک سازمان را می توان به دو بخش دارایی های ملموس نظیر: ابزار و تجهیزات، ابنیه و ساختمان و بطور کلی کلیه دارایی های فیزیکی آن، و دارایی های ناملموس نظیر : سرمایه های انسانی، سرمایه های فرهنگی و سرمایه های اطلاعاتی آن سازمان تقسیم نمود.
آنچه که رشد و پیشرفت یک شرکت و سازمان را رقم می زند توجه و سرمایه گذاری و پرورش دارایی های ناملموس آن است به نحوی که به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران نقش دارایی های ناملموس اشاره شده در رشد و پیشرفت سازمان ها و شرکت ها قریب به 80 % می باشد.
حال آنکه سرمایه های فرهنگی و اطلاعاتی نیز خود معلول سرمایه های انسانی شکوفا شده هستند و شکوفایی سرمایه های انسانی نیازمند برنامه ریزی جامع و هدفمند و آموزش و پرورش نظام مند آنها دارد.
 
به اعتقاد تافلر:
ثروتمندترین مردم دنیا دارنده ی چیزهای ملموس نیستند. نه زمین دارند، نه طلا، نه نفت، نه كارخانه، نه فعالیت صنعتی دیگر و نه ارتش و نه سپاهی. این نخستین بار در تاریخ بشر است كه ثروتمندترین مردم دنیا تنها دانش دارند و بس. قرن حاضر قرن دانایان است.

 

 هاشم راعی / مشاور و مدرس مدیریت

 

مطالب مرتبطی که خواندن آنها را به شما توصیه می کنم :

مطلب: نقش آموزش نیروی انسانی در رشد و توسعه شرکت ها و سازمان ها

گفتگو : آیا آموزش منجر به آگاهی می شود؟

گفتگو : تخصص گرایی در دنیای مدیریت چگونه باید باشد؟

مطلب: برگزاری کارگاه آموزشی برقراری ارتباط موثر و کار گروهی در هشتمین جشنواره ملی حرکت

مطلب: اهمیت انسان در بقاء یک تمدن

مطلب: علم بهتر است یا نفت؟!؟

مطلب: فرار مغزها چقدر برای ایران هزینه دارد؟

 

دریافت جدیدترین مطالب سایت از طریق ایمیل:

لینک عضویت در خبر نامه

بستن http://www.hashemraei.com/analysis/management/جعبه-ابزار-مدیریت-نوین/سرمایه-انسانی.html
8 توصیه به دیگران
نظرات بینندگان
نظر شما:
* نام:
* آدرس ایمیل:
آدرس سایت:
* متن نظر:
* کد امنیتی:
نام شما:
ایمیل مقصد: