عکس نوشته : مدیریت نوین ، پرورش مدیران ، توانمندسازی مدیران

عکس نوشته : مدیریت نوین ، پرورش مدیران ، توانمندسازی مدیران


گروه: جعبه ابزار مدیریت نوین
تاریخ درج: 1395/10/25
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 891

می توان در ظرف دو سال یک کارخانه ذوب آهن مدرن ساخت اما برای تربیت یک مدیر برای این صنعت باید بیست سال وقت صرف کرد..

 

عکس نوشته مدیریتی / جعبه ابزار مدیریت نوین / می توان در ظرف  دو سال یک کارخانه ذوب آهن مدرن ساخت اما برای تربیت یک مدیر برای این صنعت بیست سال زمان نیاز داریم


موضوع عکس نوشته : مدیریت نوین ، پرورش مدیران ، توانمندسازی مدیران

شرح عکس نوشته :
 
می توان در ظرف دو سال یک کارخانه ذوب آهن مدرن ساخت اما برای تربیت یک مدیر برای این صنعت باید بیست سال وقت صرف کرد..
جواهر لعل نهرو

پیش تر  و در توضیح عکس نوشته و جمله ی بسیار ارزشمند برایان تریسی به این مهم اشاره کرده بودم که امروزه بیش از هر چیز دیگری صنعت ما به پرورش دانش و بینش مدیریتی نیاز دارد. آنچه که می تواند از سخت افزار و تکنولوژی بیشترین و بهترین راندمان و خروجی را حاصل نماید فکر افزار مدیریتی است .
برای ورود بهتر به این موضوع جا دارد نگاهی بیاندازیم به عبارتی پر تکرار که در ادبیات نقادی مدیریت در ایران زیاد از آن استفاده میشود.

" حیف و میل شدن منابع و امکانات ." 

بارها شنیده ایم که به علت سوء مدیریت ، منابع یک سازمان و شرکت حیف و میل شده است . در اینجا جا دارد که مفهوم حیف و میل شدن را که با موضوع و مفهوم این عکس نوشته مرتبط هست را بیشتر تشریح کنیم .
حیف شدن منابع زمانی اتفاق می افتد که یک مدیر به علت سوء مدیریت و عدم آشنایی به فوت و فن کار نتواند بهره وری منابع در اختیار مجموعه خود را در جهات و زمینه های مختلف به راندمان مطلوب برساند .

مواردی از قبیل سود آوری پایین شرکت و عدم بهره مندی از سرمایه های فکری از جمله این موارد هستند .
اما میل شدن منابع در مدیریت به این معنی است که یک مدیر و مسوول بخشی از منابع و امکانات شرکت و سازمان را در جهت منافع شخصی به نفع خود و نزدیکان خود بکار گرفته و مورد سوء استفاده قرار دهد، بدون آنکه ارزش افزوده ای نصیب سازمان گردد .
به جرات می توان گفت که عمده مشکلات مدیریت حال حاضر در کشور ما خضصوصا در بخش مدیریت دولتی ناشی از حیف شدن منابع و امکانات در اختیار ماست تا میل  شدن آن .
-    گرچه حجم زیاد اختلاس ها و بهره برداری های جناحی و سیاسی برخی از مدیران عالی رتبه و سفارشی در  گذشته ای نه چندان دور و در خلال مدیریت دولت پاکدستان ! ممکن است ما را به این واکنش وا دارد که میزان میل شدن منابع با حیف شدن آن برابری می کند. –
تلنگر و گوشزد جمله ی جواهر لعل نهرو برای تمام جوامعی که در مسیر پر فراز و نشیب رشد و توسعه گام بر می دارند بسیار حائز اهمیت است . نباید فراموش کرد که اثر بخشی هر چه بیشتر سازمان ها و شرکت های ایرانی در گرو رشد و توسعه مدیران توانمند و به بلوغ رسیده در عرصه های مختلف مدیریتی است .

و همانطور که پیش تر در تشریح و تعریف مدیریت به آن اشاره کرده بودم مدیریت می بایست از سطح فرد فرد افراد جامعه و سازمان شروع شده و توسعه یابد چرا که هرچه افراد یک سازمان در سطوح آگاهی و رشد فردی بیشتر پیش روند، مطالبات و انتظارات سازنده تری می توانند از مدیران و رهبران خود داشته باشند .

به امید آن روزی که الفبای رشد و توسعه در کشور ما با چاشنی خود آگاهی و توسعه فردی همراه باشد و صرفا و فقط به در اختیار گرفتن تکنولوژی های جدید در مسیر توسعه بسنده نکنیم که اگر چنین باشد همیشه مصرف کننده تکنولوژی باقی خواهیم ماند نه تولید کننده ارزش و مهارت های کلیدی و مهم در عرصه مدیریت .

هاشم راعی /مشاور و مدرس مدیریت

 

مطالب مرتبطی که خواندن آنها را به شما توصیه می کنم :

مطلب: نقش آموزش نیروی انسانی در رشد و توسعه شرکت ها و سازمان ها

مقاله: نقش و جایگاه مشاور در فرایند مدیریت

عکس نوشته : هوشمندی مدیریتی، انواع هوشمندی، مدیران باهوش

گفتگو : آموزه های فرهنگ ژاپنی برای پرورش انسان های خود شکوفا

عکس نوشته: تعریف مدیریت با رویکرد خودشناسی

مطلب: چرا دکترا نمیگیرید؟!

مطلب: تعريف يونسكو از سواد

بستن http://www.hashemraei.com/analysis/management/جعبه-ابزار-مدیریت-نوین/توانمندی-مدیران.html
10 توصیه به دیگران
نظرات بینندگان
نظر شما:
* نام:
* آدرس ایمیل:
آدرس سایت:
* متن نظر:
* کد امنیتی:
نام شما:
ایمیل مقصد: