عکس نوشته: تلاش آگاهانه،فرمول دست یابی به اهداف، انتخاب درست

عکس نوشته: تلاش آگاهانه،فرمول دست یابی به اهداف، انتخاب درست


گروه: جعبه ابزار مدیریت نوین
تاریخ درج: 1395/01/03
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 1908

تلاش و حرکتی که در مسیر اشتباه صرف و هزینه شود، نتیجه ای جز اتلاف منابع و هزینه فرصت های بی شمار نخواهد داشت.

عکس نوشته های مدیریتی/ ضرب المثل آلمانی مدیریتی /فایده دویدن چیست اگر در جاده صحیح نیستید.


موضوع عکس نوشته : تلاش آگاهانه،فرمول دست یابی به اهداف، انتخاب درست

شرح عکس نوشته :
فایده دویدن چیست اگر در جاده صحیح نیستید؟!
 
بی شک نقش و اهمیت تلاش و کوشش در رسیدن به اهداف امری لازم و ضروریست اما تلاش و حرکتی که در مسیر اشتباه صرف و هزینه شود، نتیجه ای جز اتلاف منابع و هزینه فرصت های بی شمار نخواهد داشت.
دست یابی به اهداف مستلزم دارا بودن چند فاکتور کلیدی و مهم است که اگر هر کدام از این مولفه ها به درستی انتخاب و تحلیل نشوند نتیجه و پیامد مطلوبی را نخواهیم داشت.
 
هر چند که شما راننده خوبی هم باشید ، این مهم رسیدن شما را به مقصد تضمین نمی کند! باید بدانید که آیا کارائی و مهارت رانندگی خوب را در مسیر درست بکار می برید یا خیر ؟
 
به عبارتی دیگر همانطور که قبلا هم در خصوص تعریف کارایی و اثر بخشی در مطلبی با عنوان : عکس نوشته: مدیریت زمان، ارتقاء بهره وری در کارها و زندگی، نقش مدیریت زمان و بهبود عملکرد  اشاره کرده بودم، بهره وری حاصل اجتماع آگاهانه کارائی و اثر بخشی با هم است . تلاش کردن خوب است اما تلاش آگاهانه شرط رسیدن به اهداف و چشم اندازی است که هر فرد، خانواده، سازمان و یا اجتماع برای خود متصور می شود .
تلاش آگاهانه به این معنی است که فرد و یا در نگاه وسیع تر ، سازمان و یا جامعه دقیقا می دانند که انرژی خود را در چه مسیری هزینه کنند و قرار است به چه دستاوردهایی در چه بازه زمانی مشخصی دست پیدا کنند و از همه مهم تر انگیزه لازم و کافی را نیز برای این تلاش دارند و تا حصول نتیجه ی مطلوب ، دست از تلاش برنمی دارند.
مولفه های دیگری نیز نظیر انگیزه تلاش و حرکت و همچنین استراتژی و برنامه حرکت نیز فاکتور های مهم و تعیین کننده بعدی هستند . دست یابی به هیچ هدفی بدون انگیزه کافی ، شاید فقط امری تصادفی باشد که تکرار شدنی نبوده و در دفعات بعدی تداوم نخواهد داشت..
 
فرمول دست یابی به اهداف : انتخاب مسیر درست X تلاش و پیگیری
 
نشانه ی X(ضرب) در این فرمول به این معناست که هر کدام از این مولفه ها به تنهایی نمی تواند تضمین کننده دست یابی به اهداف باشد و نبود هر یک ( یعنی مقدار صفر ) باعث می شود تا جواب این معادله صفر باشد.
اینکه این ضرب المثل از فرهنگ غنی کشور آلمان بر می آید نشان دهنده ی این اصل مهم است که قبل از بالا رفتن از نردبان موفقیت ، باید دید که آیا این نردبان را به محل درستی تکیه داده ایم یا خیر ؟ و بی شک موفقیت های چشم گیر مردم این کشور در عرصه های مختلف از ورزش گرفته تا صنعت و سیاست ، نشان دهنده ی باور عملی به این ضرب المثل است : " فایده دویدن چیست اگر در جاده صحیح نیستید"

هاشم راعی /مشاور ومدرس مدیریت

 

مطالب مرتبطی که خواندن آنها را به شما توصیه می کنم :

 مطلب : مدیریت نگرش بهترین راهبرد حل مساله

مطلب: هفت راز میلیاردرها

مطلب: نوابغ چگونه می اندیشند؟

مطلب: آموزه های مدیریتی دنیای فوتبال

عکس نوشته : هدف، استراتژی، پیگیری و ممارست

مطلب: ۱۰ توصیه عالی از زبان کارآفرینان برتر

مطلب: برندینگ به روش شرکت های هواپیمایی ایران!

بستن http://www.hashemraei.com/analysis/management/جعبه-ابزار-مدیریت-نوین/تلاش-هدفمند.html
10 توصیه به دیگران
نظرات بینندگان
نظر شما:
* نام:
* آدرس ایمیل:
آدرس سایت:
* متن نظر:
* کد امنیتی:
نام شما:
ایمیل مقصد: