عکس نوشته: برند، برندینگ، مدیریت برند، نام تجاری، مثال و تعاریف

عکس نوشته: برند، برندینگ، مدیریت برند، نام تجاری، مثال و تعاریف


گروه: جعبه ابزار مدیریت نوین
تاریخ درج: 1394/05/03
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 2116

نام تجاری، اسمی است که به روی فرزند خود می گذارید و برند، ذهنیتی است که این فرزند در طی سالیان، با عملکرد خود در ذهن اطرافیان

 

عکس نوشته های مدیریتی/ هاشم راعی/ جعبه ابزار مدیریت نوین/ برند، برندینگ/ مدیریت برند / نام تجاری، اسمی است که به روی فرزند خود می گذارید و برند،  ذهنیتی است که این فرزند در طی سالیان، با عملکرد خود در ذهن اطرافیان بجای می گذارد


موضوع عکس نوشته :برند، برندینگ، مدیریت برند، نام تجاری، مثال و تعاریف به زبان ساده

شرح عکس نوشته :
موضوع برند و برندینگ از جمله مباحثی است که این روزها زیاد بر سر زبان ها افتاده و راجع به آن مطالب و مباحث مختلفی مطرح می گردد.
این روزها در خصوص برند و راز ماندگاری آن مواردی مطرح می شوند که در اغلب موارد نه تنها مفید و کاربردی نیستند بلکه تصویری اشتباه از موضوع برند را در ذهن اغلب افراد خلق می کنند..
در بهترین حالت تعاریف بسیار کتابی بوده و به بیان نظریات مختلف صاحب نظران در این حوزه ها اشاره می شود که اینها همه برای کسانی که به دنبال یک مثال ملموس و قابل درک از مفهوم برند و برندینگ هستند کمی گیج کننده بوده و به دلیل تعدد نظرات، اغلب از درک واقعی مفهوم برند عاجز می مانند.
 
در این میان افراد با ادعای اینکه به درک مفهوم برند دست یافته اند ادعای درک آن را می کنند اما عملکردشان عملا گواه این موضوع است که فقط این واژه ها را زیاد شنیده اند!
مصداق آن هم در یکی از جلساتی بود که از بنده دعوت شده بود تا درخصوص برندینگ برای جمعی از انبوه سازان مشهد، ارائه داشته باشم. قبل از شروع ارائه بنده یکی از پیشکسوتان جمع خطاب به بنده گفتند که ما معنی و مفهوم برند را خوب میدانیم پس خیلی وقتتان را صرف توضیح و تشریح مفهوم برند نکنید فقط برای ما شفاف نیست که چطور می توانیم با برندینگ سود بیشتری کسب کنیم!!  این پرسش پایانی کاملا گواه این موضوع بود که ایشان اصلا مفهوم برند و برندینگ و در نگاه وسیع تر آن مدیریت برندینگ را درست متوجه نشده اند.
 برای رسیدن به یک تعریف ملموس و کاربردی ابتدا باید تفاوت برند و نام تجاری را تشریح نماییم. نام و نشان تجاری سمبل و نماد یک کسب و کار است مثل آرم یک شرکت و یا لوگوی آن.
 نکته قابل توجه و موضوعی که اغلب به آن توجه نمی شود اینست که صرف معرفی یک نام و یا نشان تجاری با استفاده از ابزار تبلیغات برند شکل نمی گیرد. آنچه که برند را می سازد تداوم زنجیره کیفیت و ارزش آفرینی در گذر زمان است. و باید توجه داشت که برند آرام آرام در ذهن مخاطب نقش می بندد.
 
اشتباهی که اغلب در کشورمان شاهدش هستیم اینست که فکر می کنیم با بمباران تبلیغاتی در خصوص معرفی یک نام و نشان تجاری و محصول و خدمات یک شرکت، برند خلق می شود.
این در حالی است که اصالت و هویت اصلی برند در طول زمان و بر حسب تجربه ی مشتریان و ذینفعان آن کسب و کار می بایست به مشتریان اثبات گردد. این روزها واژه برند و برندینگ هم مثل خیلی از ابزار های مدیریتی نظیر ایزو، مدل تعالی و..  برای مدتی بر سر زبانها افتاده و برخی با ادعای بکارگیری آن سعی می کنند مشتریان نا آگاه بیشتری را به سمت خود بکشانند، غافل از اینکه واژه برند دیگر یک لغت و ابزار نیست که بتوان از آن برداشت ابزاری کرد بلکه یک مفهوم و فرهنگ است که می بایست در گذر زمان ماهیتش و اصالتش به اثبات برسد.
برند بیش از هر چیز دیگر محصول یک باور و سبک تفکر خاص است.. و مثل هر نوع باور و نگرشی برای اثباتش به زمان نیاز داریم نه به هیاهو و جنجال تبلیغاتی ..
برای روشن تر شدن موضوع یک مثال میتواند راه گشا باشد.
تصور کنید شما قرار است صاحب فرزندی شوید ( محصول ، یا شرکت ) قبل از تولد این فرزند اسم و جنسیتش را به دوستان و بستگان خود اعلام می کنید. ( پیش معرفی نام تجاری ) چرا که با این کار می خواهید این فرزند حتی قبل از تولدش در ذهن اطرافیان شخصیت پیدا کند..
فرزند شما به دنیا می آید و برای تولدش جشن میگیرید و همه را هم دعوت می کنید .. اسم و تصویرش را همه جا نصب می کنید و به عنوان کارت پستال به مهمان ها هم هدیه می دهید.. حالا تصور کنید که این معرفی شما مدتها طول بکشد و کلی هم برایش هزینه کنید.
و مدام بگویید که این بچه قرار است که نابغه بشود، قرار است متفاوت باشد، قرار است بهترین باشد و.. ( اینها همان شعار های تبلیغاتی هستند ) و مدام با بمباران تبلیغاتی گوش همه را در خصوص کمالات فرزند خودتان که قرار است در آینده چنین و چنان بشود، کر کنید!
بعد از مدتی که این بچه رشد می کند و اقوام و نزدیکان برخوردها و رفتارش را با آنچه که شما مدام تبلیغ می کردید مقایسه می کنند ، بر حسب تجربه پی می برند که آیا آنچه که شما مدعی آن بودید درست است یا خیر. حالا تصور کنید این بچه وقتی با دیگران مواجه می شود به آنها بدو بیراه گفته و اطرافیان را بیازارد ، و بچه های هم نوع خودش را مورد آزار و اذیت قرار دهد و همه از دستش شاکی و عاصی باشند..
برند و شناسه و هویت آن بچه از نوع رفتار و عملکردش و تجربه ای که سایرین از وی دارند در طول زمان تعریف و اثبات شده و هویت و شناسه یا همان برند آن کودک در ذهن مخاطبان شکل می گیرد.
 

هاشم راعی مشاور و مدرس مدیریت

 

مطالب مرتبطی که خواندن آنها را به شما توصیه می کنم :

دوره آموزشی برندینگ و هویت تجاری

 مطلب: آغاز رسمی فعالیت جنبش جهانی شدن برندهای ایرانی

مقاله: روش تبدیل مشتریان به طرفداران دو آتشه و وفادار

مطلب: نقش بازاریابی عصبی در برندینگ و فروش

مطلب: متن مصاحبه اینجانب در خصوص برندینگ شهری تهران

مطلب: پدیده لذت انتخاب

مقاله: برند و شناسه شهری (urban branding) شهر مشهد

بستن http://www.hashemraei.com/analysis/management/جعبه-ابزار-مدیریت-نوین/تعریف-برند.html
20 توصیه به دیگران
نظرات بینندگان
نظر شما:
* نام:
* آدرس ایمیل:
آدرس سایت:
* متن نظر:
* کد امنیتی:
نام شما:
ایمیل مقصد: