• نگرش همانند رنگ شیشه عينکی است که در برابر چشمان ما قرار دارد، به هر چیزی که بنگریم تحت تاثیر آن رنگ قرار دارد.
 • نادان خوشبختی را در دوردست‌ها می‌جوید، دانا آن را زیر پای خود می‌رویاند..
 • برخی آدمها به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند که به ما درسهایی بیاموزند که اگر می ماندند هرگز یاد نمی گرفتیم!!
 • نگرش درست،نیمی از موفقیت است!یکی میگفت:شب فرا رسیده است.. در حالیکه دیگری میگفت: صبح در راه است.. !
 • هیچ بالشی،نـــرم تر از وجدان آسوده نیست ... !
 • عشق به تنهایی باقی نمی ماند و هیچ معنایی ندارد. عشق باید به مرحله عمل در آید و آن عمل خدمت است..
 • جامعه ای فرزانگی و سعادت می یابد كه خواندن، كار روزانه اش باشد..
 • آرامش اولین نشانه حضور و حلول خداوند در وجود شماست..
 • سازت اگر عشق را بنوازد همه ی خلقت به رقص می آیند..
 • بهترین راه برای پیش بینی آینده ساختن آن است..
 • نمیتوانم آینده را پیش بینی کنم. نمیتوانم گذشته را تغییر بدهم..فقط همین لحظه را دارم،پس طوری از این لحظه لذت خواهم برد که گویی آخرین لحظه عمر من است.
 • در ذهن خود افکار خوبی بپرورانید، زیرا هرگز فراتر از افکارتان ترقی نخواهید کرد
 • دانشی که تو را اصلاح نکند گمراهی است و مالی که تو را سود ندهد عذاب است..
 • برای رسیدن به روزهای خوب باید چند روزی را سخت گذراند..
 • مردم اشتباهات زندگی خود را روی هم می ریزند و از آنها غولی به وجود می آورند که نامش تقدیر است..
 • پیش از آن که بالا رفتن از نردبان موفقیت را شروع کنید ابتدا مطمئن شوید که نردبان را به ساختمان مناسب تکیه داده‌اید..
 • چنان انسان باش و چنان زندگی کن که اگر هر کس انسانی چون تو باشد و همچون تو زندگی کند این زمین بصورت بهشت خدای درآید..
 • پروانه گاهی فراموش می کند که زمانی کرم بوده و کرم نمی داند که روزی به پروانه ای زیبا بدل خواهد شد. فراموشی و نادانی مشکل امروز ماست..
 • هیچ چیز نیک یا بد نیست ولی شیوه تفکر ما امور را نیک یا بد جلوه می دهد..
 • خدایا .. مارا ببخش که در کار خیر یا “جار” زدیم یا “جا” زدیم..
 • هر کسی را که می بینید با او مهربان باشید. چونکه در حال مبارزه و کشمکش با مشکلات زندگیش است.
 • شادمانی ما در گرو شادمانی دیگران است و ما تنها قادر به دریافت شادمانی و آرامش از طریق اهداء آرامش و شادی به دیگران هستیم..
 • هیچ کس آن قدر فقیر نیست که نتواند لبخندی به کسی ببخشد و هیچ کس آن قدر ثروتمند نیست که به لبخندی نیاز نداشته باشد..
 • هرکسی میتواند پنهان شود،این آسان ترین کار است. اما..ایستادن،با حقیقت روبرو شدن و مشکلات را حل کردن آن چیزی است که تو را قوی میسازد.
 • یک کاغذ سفید را هر چقدر هم که سفید و تمیز باشد نمیتوان قاب گرفت. برای ماندگاری باید حرفی برای گفتن داشت..
 • خداوند مهمان قلب های وسیع است.هر چه قلب های ما از کینه پر باشد ، سهم ما از خدا کمتر است..!
 • خدا مرحم تمام زخمهاست.. هرچه عمق خراشهای وجودت بیشتر باشد خدا برای پر کردن آن بیشتر در وجودت جای می گیرد..
 • نگرانیهای امروز،از گرفتاریهای فردای شما کم نمیکند..فقط شادی امروزتان را از بین میبرد..!
 • زندگی نقطه چینی است که تو با بودن، تلاش، آگاهی و عشق آن را به خطی برای رسیدن به انسانیت تبدیل می کنی..
 • من در رقابت با هیچکس جز خودم نمیباشم هدف من مغلوب نمودن آخرین کاری است که انجام داده ام..

مطلب: چرا نباید به نام خلیج فارس رای داد !؟

مطلب: چرا نباید به نام خلیج فارس رای داد !؟


گروه: دست خط
تاریخ درج: 1392/11/20
نویسنده: مدیر سایت
منبع: هاشم راعی
تعداد بازدید: 2787

هفته ای نیست که ایمیل یا پیامکی با عنوان درخواست و پیشنهاد مراجعه به فلان سایت و رای دادن به نام خلیج همیشگی فارس! بدست من و شما نرسد.

هفته ای نیست که ایمیل یا پیامکی با عنوان درخواست و پیشنهاد مراجعه به فلان سایت و رای دادن به نام خلیج همیشگی فارس! بدست من و شما نرسد.
و هر بار که دوستان و گروه های مختلف اقدام به ارسال درخواست هایی با این مضمون میکنند، بنده به نوعی مخالفت خودم را با این موضوع اعلام میکنم و البته دلایل خودم را هم مطرح میکنم که شاید برای خیلی ها قابل تامل بوده و با من در این خصوص هم عقیده باشند.. لطفا قبل از هر گونه پیش داوری و زدن برچسب نداشتن تعصب ملی به بنده و دوستان هم رای در اینخصوص موارد ذکر شده زیر را بخوانید!
 
- فرهنگ و ادبیات فارسی که امروزه به دست ما رسیده در طی قرنها با ادبیات و فرهنگ عربی خواسته و یا نا خواسته پیوند خورده و تلاش برای جدا کردن و غربالگری ادبیات از واژگان عربی کاری بس بیهوده است. تصور کنید که این اتفاق بیفتد! به غیر از شاهنامه فردوسی هیچ اثر ادبی دیگری نخواهد ماند.. نه غزلیات حافظ می ماند تا با آن فال بگیریم و نه کتاب قانون ابو علی سینا و .. حتی همین نام خلیج هم عربیست! با فرض اینکه تلاش کنیم خلیج فارس را صرفا از حیث نام به دیگران بشناسانیم، باز نام خلیج چسبیده به آن یک نام عربیست. تلفیق زبانهای همجوار یک فرایند کاملا تعریف شده است. کم نیست تعداد واژگانی که از زبان فارسی به ادبیات و زبان انگلیسی وارد شده و کاملا هم پذیرفته شده. از زعفران و پسته گرفته تا کباب و بازار و نام مرحوم کردان!
 
-نکته ی بعدی اینکه معمولا در صنعت گردشگری اینگونه است که هویت و شناسه جغرافیایی یک محل (برند مکان) را به وسیله آوازه و معروفیتش در سالهای اخیر بازخوانی میکنند. یعنی آنچه که در ذهن مخاطبین مرور میشود صرف نظر از پیشینه تاریخی یک محل خاص، اقداماتی است که در جهت معرفی و باز معرفی آن محل توسط مدیران و گردانندگان آن محل انجام می شود. تصور کنید که شما کویر مرکزی ایران را به عنوان یک پتانسیل بزرگ که امکان جذب گردشگر خارجی را داراست را در اختیار دارید. اما برای بهره برداری از آن و جذب گردشگر و فراهم آوردن امکانات لازم برای این گروه خاص، برنامه ریزی لازم را ندارید.. صرف نظر از ویژگیهای منحصر به فرد کویر مرکزی ایران که بر اهل فن و متخصصین پوشیده نیست، چقدر میتوان از مردم سایر نقاط و کشورهای دیگر انتظار داشت که نسبت به کویر مرکزی ایران و ویژگی های منحصر به فرد آن اطلاع داشته باشند؟!!
ایا به غیر از عده ای معدود که شامل برخی جغرافی دانان و فعالان عرصه گردشگری می شوند میتوان از مردم عادی انتظار شناخت این مکان را داشت؟!
برای معرفی و باز شناساندن یک مکان و حتی یک اثر تاریخی باید برنامه و هدف مشخصی داشت و گرنه بعد از مدتی کم کم به فراموشی سپرده میشود. این مهم نه تنها برای برندینگ و شناساندن یک مکان بلکه برای باز معرفی شخصیت های ادبی و فرهنگی و تاریخی نیز صدق میکند. مثال بارز آن برند و شناسه مولانا در حافظه حال حاضر مردم دنیاست که ایشان را به عنوان یک شاعر و شخصیت اهل ترکیه می شناسند حال آنکه تمام آثار ایشان به زبان فارسی است.
در این خصوص باید به ترکیه بدو بیراه گفت و یا حسرت ورود گردشگرانی که برای زیارت مزار این عارف نامی هر ساله به ترکیه سرازیر می شوند را خورد؟  و یا وقتی ورزش اصیل چوگان ایرانی به نام یک کشور کوچک تازه استقلال یافته ثبت جهانی میشود هم همینطور..
در جنوب خلیج فارس تا چند دهه پیش بیابانها وشن زارهای غیر قابل سکونتی وجود داشت که فقط جولان گاه مارمولک و ملخ و .. بود اما امروزه به یمن مدیریت صحیح و شناسایی دقیق فرصتها تبدیل به یک قطب تجاری و گردشگری شده است. شهرهای ابوظبی، دوحه و  دبی به عنوان پایتخت کشورهای امارات عربی و قطر و قطب گردشگری در جنوب خلیج فارس، امروزه نامهای آشنایی در صنعت گردشگری و تجارت محسوب میشوند. و کمتر کسی است که نام و برند این شهرها را در منطقه و در دنیا نشنیده باشد.
علت هم مشخص است. آنچه را که ما در این سالها با فرصت سوزی از دست دادیم رقبای منطقه ای با بهره گیری مدیریت شده منابع و امکانات تبدیل به یک ارزش فراموش نشدنی نمودند. مصداق آن هم اینکه اغلب شرکتهای معروف بین المللی و چند ملیتی امروزه در این شهر ها دفاتر تجاری فعال دارند. حتی بسیاری از تجار و بازرگانان ایرانی هم در این منطقه سرمایه گذاری کرده و شاید به جرات بتوان گفت بخش چشم گیری از سرمایه در گردش این منطقه از داخل ایران به آنجا انتقال یافته است. در این میان سهم من و شما چه بوده؟ جز رفتن به سایت های مختلف و نوشتن بدو بیراه به ساکنان عرب این مناطق و رای دادن به نام خلیج فارس؟!
شاید بخواهیم دولتمردان را عامل اصلی این مساله بدانیم! و این حقیقت را فراموش کنیم که دولتمردان در هر جامعه ای برایند مردمان همان جامعه هستند و از کرات دیگر نیامده اند!  اما صرفنظر از نبود برنامه مدون و جامع در اینخصوص من و شمای ایرانی چه کار خاصی را برای خلیج تا ابد فارسمان انجام دادیم جز آلوده کردن سواحل آن و آلوده کردن آبهایش بوسیله رها کردن مواد نفتی قاچاق شده که از ترس به دام افتادن قبل از بازرسی داخل آب می ریزیم .. ! و این مهم تنها به سواحل جنوبی کشور محدود نمیشود. بسیاری از سواحل دریای مازندران به استناد اخبار بدلیل آلودگی شدید محیطی و وجود زباله های رها شده در آن تبدیل به مناطق غیر امن شده اند.
 تمام افتخار ما شده پیدا کردن چند تا نقشه قدیمی که روی آن نام خلیج فارس درج شده و همیشه آنرا برای هم ایمیل میکنیم! و یا به نشان و آرم فروهری که بر گردن خود انداخته ایم و آنچه که آنرا تمدن کهن دوهراز و پانصد ساله است می بالیم! متاسفانه یاد گرفته ایم که فقط مصرف کننده تاریخِ تاریخ مصرف گذشته ی پیشینیان خود باشیم بدون اینکه در این زمان،وظیفه ی انسانی و شهروندی خود را بدرستی انجام دهیم. آری دچار توهم تاریخی شده ایم بی آنکه بخواهیم برای آیندگان افتخار و تمدنی نو بنا کنیم.
 
وای به حال مردمی که تمام افتخارشان، چند تکه کاسه و کوزه ی شکسته شده ای باشد که از دل خاک بعد از قرن ها بیرون می آید.
 
در پایان بد نیست به دوستان و هموطنان عزیز یاد آوری کنم که خلیج جنوبی ایران اگر زبانی برای دفاع کردن و امکان شرکت در این رای گیری های رایج در فضای مجازی را داشت، بی شک نام خلیج عربی را برای خود بر میگزید! چرا که به کشورهای حاشیه جنوبی خود بیشتر میبالد تا مردمان مغرور شمالی نشین خود.. -همانهایی که در تصورشان تنها مخلوقات برگزیده خداوند هستند!- چرا که این مردمان حاشیه جنوبی خلیج بودند که او را با افتخار به همه دنیا باز معرفی کردند، لباسی فاخر بر تنش کردند و تصویری نو و مدرن از او در ذهن جهانیان باز آفرینی نمودند.
کاش به جای افتخار به تمدن چند هزار ساله حداقل وظیفه ی شهروندی خود را درست انجام دهیم و به فکر آبادانی و عمران واقعی کشور عزیزمان در عمل- البته نه آن عمل!- باشیم و این بیت شعر را همواره به یاد داشته باشیم که:
 
گیرم پدر تو بود فاضل!     از فضل پدر تو را چه حاصل؟!
 
 الهاشم الراعی البهمن ال 92!!
 لینک کانال انرژی مثبت در تلگرام/ ما را در تلگرام دنبال کنید

 

دریافت جدیدترین مطالب سایت از طریق ایمیل:

لینک عضویت در خبر نامه

بستن http://www.hashemraei.com/analysis/handwriting/persian-wolfs.html
40 توصیه به دیگران
نظرات بینندگان
بیتا : 1392/12/02
3
36

کاملا موافقم هویت تاریخی و فرهنگی گذشته ما زمانی زنده و واقعیت دارد که خشت بنای هویت زنده ی امروزمان شده باشد و به آن جان و معنی تازه داده باشیم .

کاملا با شما موافقم.. ممنون از توجه شما

فرزانه : 1392/12/03
31
6

وقتی تیتر مطلبتون رو خوندم واقعا فکر کردم که بناس با یه تحلیل جدی و منطقی مواجه بشم . به هر حال کسی که می خاد خلاف جهت آب حرکت کنه و به عنوان یک ایرانی عملکرد دیگر هموطنانش در حفط میراث معنوی کشورشون را به نقد بکشه قاعدتا باید دلایل موجهی داشته باشه. اما متاسفانه این مطلب فاقد موارد یادشده بود. این که دولتمردان ما بنا به گفته ی شما تاکنون اقدام درخوری برای بهره گیری از ظرفیت های خلیج فارس نکردند، دلیل منطقی هست برای این که اجازه بدیم نام این خلیج هم تغییر پیدا کنه؟ این یعنی ما به جای نقد و تلاش برای بهبود عملکردمون باید به این عملکرد نامطلوب به زعم شما ادامه بدیم؟ ! و اجازه بدیم نام خلیج فارس هم به یغما بره؟ عذر می خام ولی حد این مطلب رو پایین تر از اون می بینم که بخام برای نقدش بیش از این وقت بگذارم. شما هم به سیر تفکرات ناب تون ادامه بدید . در نهایت می رسید به این که اگر جزایر سه گانه در خلیج عربی!!! هم به همسایگان واگذار بشه ، عمران بیشتری در انتظار آن ها خواهد بود.!!

از توجه و نگاه ویژه ای که به این مساله داشتین واقعا ممنونم.

اما یاداوری میکنم که:

نقش تو گر آیینه آورد راست      خود شکن آیینه شکستن خطاست

قضاوت در مورد نظرات شما و خودم رو بر عهده دیگر دوستان میزارم..

و در پایان جا داره یاداوری کنم که من هم اهل همین سرزمینم و در هوای همینجا نفس میکشم.. باور دارم که پذیرش آگاهانه مسائل و مشکلات بهتر از تعصب، پیش داروی، و یا کتمان تمام مشکلاتیست که به من وشمای ایرانی بر میگردد.

تا نپذیریم وضع موجودمون چیه رسیدن به وضع مطلوب محاله..

این نوشته به نوعی تلنگری بود تا از توهم دشمن جایی بیرون از من است بیرون بیایم..

کسی را که خوابیده است را میتوان بیدار کرد اما کسی که خود را به خواب زده را هــــــــــــرگــــــــــز..

رو به راه سعادت باشید..

احمد : 1392/12/10
2
34

به نظر من این نوشته بیدار باشیه برای این که از خودمون شروع کنیم اگه مکانی برامون ارزشمنده پس در عمل هم ثابت کنیم حداقل کاری که می تونیم بکنیم تمیز نگه داشتن و الوده نکردن اونجاست وفقط با یک رای دادن فکر نکنیم وظیفه مون رو انجام دادیم وچه بسیارند از بین کسانی که رای میدن سرمایه گذارانی هستند که می تونند با سرمایه گذاری خصوصی به رونق این خلیج کمک کنند و اینه که نام یک مکان رو در اذهان عمومی تثبیت میکنه

ممنونم از اظهار نظر جنابعالی..

علی : 1392/12/20
31
2

با شما مخالفم ما بطور کامل فرهنگ بی فرهنگی مهاجم اعراب رو که سالهاست به سرزمینم ایران دست درازی کرده واسه همیشه پاک کنیم در شان ما نیست که سر نوشت ما با اعراب گره خورده ما پارسی هستیم دوست من

ضمن تشکر از اظهار نظر شما دوست عزیز،بد نیست این موضوع را یاداوری کنم که این مقوله عرب ستیزی که چندین ساله به ذهن ما خورانده شده توهمی بیش نیست.. هیچ دشمنی غیر از خود ما برامون وجود نداره، این ماییم که میخوایم در سایه ی توهم دشمن جایی بیرون از من است تمام مسائل رو به دیگران نسبت بدیم.. باید از مرحله شعار دادن خارج بشیم و در عمل کاری بکنیم که باعث سربلندی ایران عزیزمون بشه.. تداوم این دشمن انگاری دیگران،چیزی جز همون جنگ بین مداد و پاک کن نیست.. که نتیجش میشه ضایع شدن صفحه سفید کاغذ.. در حالی که اگر تعامل وجود داشته باشه میشه روی اون صفحه ی سفید ماندگار ترین تصویر رو در حافظه ی تاریخی کشورمون ثبت کنیم.. همون کاری که پیشینیان ما در حدود 25 قرن پیش کردند.. وما امروز فقط به همون میبالیم..

دیگه تفکر نژاد برتر خیلی وقته که منسوخ شده و امروزه نژادی برتر محسوب میشه که حرفی برای گفتن و کار مثبتی برای انجام دادن داشته باشه.. بیاین چشم هامون رو با آب واقع بینی بشوریم و جور دیگه ای به دنیای اطرافمون نگاه کنیم..

به امید روزی که هر  ایرانی بتونه با افتخار بگه که من این کار نیک رو نه تنها برای کشورم بلکه برای تمام جامعه جهانی انجام دادم..

صدیقه : 1394/05/02
0
8

دلایلتان انکار ناپذیر است.سپاسگذاریم.

امیدوارم این نوشته تلنگری باشد برای اینکه کمی از غرور و توهمات پوچ فاصله بگیریم و در عمل حرفی ارزش آفرین باشیم.. هم برای خود و هم برای آیندگانی که سرگذشت ما را می خوانند..

سپاس از همراهیتان

نظر شما:
* نام:
* آدرس ایمیل:
آدرس سایت:
* متن نظر:
* کد امنیتی:
نام شما:
ایمیل مقصد: