• نادان خوشبختی را در دوردست‌ها می‌جوید، دانا آن را زیر پای خود می‌رویاند..
 • بهترین راه برای پیش بینی آینده ساختن آن است..
 • وسعت دنیا هرکس به اندازه وسعت اندیشه اوست..
 • هیچ بالشی،نـــرم تر از وجدان آسوده نیست ... !
 • انسان خوبی باش اما وقتت را برای اثباتش به دیگران هدر نده..
 • نگرانیهای امروز،از گرفتاریهای فردای شما کم نمیکند..فقط شادی امروزتان را از بین میبرد..!
 • یک کاغذ سفید را هر چقدر هم که سفید و تمیز باشد نمیتوان قاب گرفت. برای ماندگاری باید حرفی برای گفتن داشت..
 • یک شمع روشن می تواند هزاران شمع خاموش را روشن کند و ذره ای از نورش کاسته نشود …
 • هر اندیشه مثبت و شایسته ای به چهره انسان زیبایی می بخشد...
 • جامعه ای فرزانگی و سعادت می یابد كه خواندن، كار روزانه اش باشد..
 • اگر مایلیم پیام عشق را بشنویم، بایستی خود نیز این پیام را ارسال کنیم..
 • مردم اشتباهات زندگی خود را روی هم می ریزند و از آنها غولی به وجود می آورند که نامش تقدیر است..
 • نگرش درست،نیمی از موفقیت است!یکی میگفت:شب فرا رسیده است.. در حالیکه دیگری میگفت: صبح در راه است.. !
 • هرکسی میتواند پنهان شود،این آسان ترین کار است. اما..ایستادن،با حقیقت روبرو شدن و مشکلات را حل کردن آن چیزی است که تو را قوی میسازد.
 • شادمانی ما در گرو شادمانی دیگران است و ما تنها قادر به دریافت شادمانی و آرامش از طریق اهداء آرامش و شادی به دیگران هستیم..
 • سازت اگر عشق را بنوازد همه ی خلقت به رقص می آیند..
 • زندگی نقطه چینی است که تو با بودن، تلاش، آگاهی و عشق آن را به خطی برای رسیدن به انسانیت تبدیل می کنی..
 • اگر بخشش باعث کوچک شدن می شد.. خداوند اینقدر بزرگ نبود..
 • تمام نظام خلقت از طریق عشق، همدلی و هماهنگی گرد هم آمده است. اگر افکار خود را در جهت این اصول بکار اندازید، هیچ چیزی نمیتواند مانع حرکت شما شود..
 • برخی آدمها به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند که به ما درسهایی بیاموزند که اگر می ماندند هرگز یاد نمی گرفتیم!!
 • اگر اندیشه‌های منفی را در سر نپرورانید و از این طریق به آنها خوراک نرسانید، آنها از کمبود توجه هلاک خواهند شد.
 • برای رسیدن به کبریا باید نه کبر داشت نه ریا
 • عشق به تنهایی باقی نمی ماند و هیچ معنایی ندارد. عشق باید به مرحله عمل در آید و آن عمل خدمت است..
 • چشم بسته هم میتوان راه رفت و زمین نخورد..اگر دستت در دست خدا باشد...!
 • هر کسی را که می بینید با او مهربان باشید. چونکه در حال مبارزه و کشمکش با مشکلات زندگیش است.
 • نگرش همانند رنگ شیشه عينکی است که در برابر چشمان ما قرار دارد، به هر چیزی که بنگریم تحت تاثیر آن رنگ قرار دارد.
 • پروانه گاهی فراموش می کند که زمانی کرم بوده و کرم نمی داند که روزی به پروانه ای زیبا بدل خواهد شد. فراموشی و نادانی مشکل امروز ماست..
 • یادت باشد هیچ کجا آنقدر شلوغ نیست که نتوانی لحظه ای با خدا خلوت کنی!
 • برای رسیدن به روزهای خوب باید چند روزی را سخت گذراند..
 • من در رقابت با هیچکس جز خودم نمیباشم هدف من مغلوب نمودن آخرین کاری است که انجام داده ام..

مطلب: تکنیک های کاربردی تجسم خلاق

مطلب: تکنیک های کاربردی تجسم خلاق


گروه: فرهنگی و اجتماعی
تاریخ درج: 1393/11/25
نویسنده: مدیر سایت
منبع: کتاب راهنمای تجسم خلاق
تعداد بازدید: 2472

روند اصلی تجسم خلاق این است که آنچه را که می خواهید رخ دهد، تا حد امکان هر چه روشنتر مجسم کنید..

تکنیک های اساسی تجسم خلاق و شیوه کاربرد آنها    
   
روند اصلی تجسم خلاق این است که آنچه را که می خواهید رخ دهد، تا حد امکان هر چه روشنتر- و به شیوه یی که گویی پیشاپیش رخ داده و یا در حال اتفاق است – مجسم کنید . از این رو ، بنا به تجربه یی درونی خواهید دانست که اگر آرزویتان برآورده شود ، دقیقاً چه احساسی خواهید داشت.
از آنجا که تجسم خلاق فرایندی آسان و دلپذیر است، هر گاه که بخواهید می توانید به آن بپردازید کافی است چشمانتان را ببندید ( یا حتی با چشمهای باز) هدفتان را به شیوه یی مجسم کنید که گویی پیشاپیش به وقوع پیوسته است در واقع ، برای انجامش به تکنیک ویژه یی نیاز ندارید. یعنی به آسانی می توانید ((تجسم خلاق)) را جزیی از تفکر و شیوه طبیعی زندگی ـ لحظه به لحظه ـ خود سازید.
برای اینکه انسان بتواند به طور طبیعی خلاقانه بیندیشد و به شیوه یی مثبت از تخیل خود سود جوید، فنون بسیار وجود دارد. آنچه در زیر می خوانید چهار گام اساسی است که عملاً ((تجسم خلاق )) را موثر تر میسازد.
 
1ـ تعیین هدف : انتخاب آنچه که ارزومندید باشید، به انجام برسانید، یا داشته باشید. مثلاً : ((می خواهم انعطاف پذیرتر باشم))
 
2ـ خواسته تان را به یک عبارت تاکیدی تبدیل کنید . عبارت تاکیدی یعنی جمله ساده کوتاه و موکد ـ به زمان حال ـ و به گونه ای که گویی چیزی پیشاپیش وجود دارد و یا نمایانگر امری است که پیشاپیش به وقوع پیوسته است . مثلاً: ((من انسان بسیار انعطاف پذیری هستم ))
 
تجسم آرزوها
 
3ـ هدفتان را به شیوه ای مجسم و یا احساس کنید که گویی پیشاپیش رخ داده است ـ معمولاً بهتر است که تجسم خلاق را با چشمان بسته انجام دهید ـ اگر نمی توانید تحقق هدف را مجسم کنید ، وانمود کنید که اگر خواسته یتان به وقوع می پیوست ، امور چگونه به پیش میرفتند ، اگر نتوانستید جزئیات و یا تصاویر را به روشنی ببینید ، ناراحت یا نگران نشوید . کافی است آن را حس و یا مجسم کنید ، یا به هر شیوه ای که انجامش برای خودتان آسانتر به نظر می رسد به آن بپردازید .
 
4ـ آگاهانه هدفتان را به ضمیر برترتان ـ یا به قدرت کائنات ـ بسپرید و رهایش کنید . این بران معناست که برای متجلی ساختن خواسته خود به تکاپو نمی افتید. بلکه می آسایید و اجازه میدهید که نیروی حاکم بر حیات، از طریق درون خودتان آن را بیافریند . اکنون میتوانید به زندگی عادی خود بازگردید. اگر چه لازم است که به الهام ها و انگیزه های شهودی خود نیز توجه کنید ، و در برابر بالندگی و تغییر گشوده باشید.
 
1ـ تکنیک حباب صورتی      
               
این فرایند این چهار گام را به شیوه یی بسیار ساده و موثر به هم می آمیزد. راحت بنشینید یا دراز بکشید. چشمانتان را ببندید و عمیق و آرام نفس بکشید. بیاسایید و بگذارید استراحتتان ژرفتر شود.
اکنون به تجسم خواسته خود بپردازید. مجسم کنید هدفتان پیشاپیش به وقوع پیوسته است. تصویرش را هر چه روشنتر در ذهنتان مجسم یا فقط آن را احساس کنید.
اکنون در چشم ذهنتان، رویا یا خواسته تان را در دل حبابی صورتی احاطه کنید. یعنی هدفتان را در درون حباب صورتی بگذارید. صورتی رنگ دل است به این دلیل، اگر خواسته تان را در امواج این رنگ قرار دهید، فقط آن چه را که با هستی تان هماهنگی کامل دارد به ارمغان می آورد.
 
تکنیک حباب صورتی
 
اکنون بگذارید که حباب دور شود. حباب صورتی را رها کنید تا همچنان که رویایتان را دربر گرفته است، در کائنات شناور باشید. این امر نمایانگر آن است که از نظر عاطفی خواسته خود را ((رها کرده اید )) و آن را به قدرت برتر کائنات سپرده اید ـ تا در موقع مناسب و شیوه مناسب ـ خواسته تان را متجلی سازد.
 
اگر بخواهید می توانید فقط یک بار تمرین را انجام دهید و آنگاه کاملاً آن را کنار بگذارید. همچنین می توانید چندی به طور منظم این تکنیک را تمرین کنید، بهتر است زمان آن صبح ها به محض بیدار شدن از خواب، و شب ها پیش از خوابیدن باشد.

2ـ نوشتن عبارت های تاکیدی                        
عبارت های تاکیدی مورد نیازتان را انتخاب کنید و آن را ده بیست بار به توالی و به صورت ردیفی زیر هم، با دست روی یک برگ کاغذ ـ نه به وسیله ماشین تحریرـ بنویسید.
 
نوشتن عبارات تاکیدی
 
هم چنین عبارت تاکیدی خود را به صورت اول شخص و دوم شخص و سوم شخص ـ و حتماً به زمان حال ـ بنویسید. مثلاً من ـ شاکتی ـ اکنون کتاب راهنمای تجسم خلاق را تمام کرده ام.
شاکتی، تو اکنون کتاب راهنمای تجسم خلاق را تمام کرده ای.
شاکتی، اکنون کتاب راهنمای تجسم خلاق را تمام کرده ای.
عبارت تاکیدی خود را از روی عادت و طوطی وار ننویسید . به هنگام نوشتن آن، عمیقاً به مفهوم یکایک کلماتش بیندیشید. توجه کنید که آیا مضمون آنها در شما مقاومت یا شک و تردید یا اندیشه یی منفی را بر می انگیزاند؟ هرگاه چنین احساس هایی را تجربه کردید، بی درنگ کاغذ را برگردانید و پشت آن اندیشه ی منفی را بنویسید. ذکر کنید به چه دلیلی آن عبارت تاکیدی نمی تواند حقیقت داشته باشد ـ یا موثر واقع شود، یا به وقوع بپیوندد ـ یا هر چیز دیگر . مثلاً:
(واقعاً آنطوری که باید و شاید خوب نیستم ...)
یا
(دیگر از من گذشته است)
یا
(این کار که شدنی نیست )
آنگاه دیگر بار به نوشتن عبارت تاکیدی خود بازگردید. وقتی نوشتن عبارت های تاکیدی تان تمام شد، به پشت کاغذ نگاه کنید. اگر صادق بوده باشید، به دلیل بی دقتی خواهید نگریست که در این مورد خاص، شما را از خواسته تان دور نگه داشته است.
با در نظر گرفتن این نکته، برای تشخیص یا از میان برداشتن این ترس ها یا باورهای منفی، برای خودتان عبارت های تاکیدی تازه بسازید. آنگاه عبارت های تاکید تازه تان را بنویسید. اگر چه همواره می توانید اندکی آن را تغییر دهید تا دقیقتر بنماید.
چند روز نخست، روزی دو بار عبارتهای تاکیدی خود را بنویسید. اما هرگاه احساس کردید که واقعاً به برنامه ریزی ذهنی منفی خود پی   برده اید، دیگر اندیشه های منفی خود را ننویسید، و فقط به نوشتن عبارت های تاکیدی ادامه دهید.
 
3ـ چشم انداز دلخواه                
به هدفی که برایتان اهمیت ویژه ای دارد بیندیشید. هدفتان می تواند دوربرد یا کوتاه مدت باشد.
این هدف را هر چه زودتر دریک خط بنویسید.
زیر آن بنویسید:(چشم انداز دلخواه)، و اوضاع و شرایطی را که دوست دارید پس از تحقق کامل هدفتان به چشم ببینید، همه را با دقت و جزئیات کامل بنویسید. به شکلی که گویی پیشاپیش وجود دارد.
پس از اتمام نوشته تان، زیر آن بنویسید:
 
(اکنون این یا چیزی بسیار بهتر، به شیوه های کاملاً رضایت بخش و هماهنگ ـ برای عالی ترین خیر و صلاح همگان ـ در زندگیم متجلی میشود.)
 
آنگاه هر عبارت تاکیدی دیگر را که دوست دارید، به آن بیفزایید و زیر آن امضا کنید.
اکنون آرام و آسوده بنشینید و با ذهنی متمرکز (چشم انداز) دلخواه خود را مجسم و عبارت های تاکیدی تان را تکرار کنید.
تصویر (چشم انداز دلخواه) خود را در دفترچه با کشوی میز تحریر یا تختخواب خود نگاه دارید یا به دیوار بیاویزید. بکوشید توصیفی را که در باره اش نوشته اید هر روز بخوانید. و هر گاه ضرورتش را احساس می کنید، آزادانه آن را عوض کنید و تغییرات لازم را در آن ایجاد کنید.
باید هشدار دهم که اگر چشم انداز دلخواه تان را در کشوی میز تحریرتان بگذارید و فراموش کنید، شاید روزی دریابید که بی آن که آگاهانه نیروی را صرف آن کرده باشید، خود به خود عمل پوشیده است.
 
4ـ نقشه گنج
تهیه (نقشه گنج) تکنیکی بسیار قدرتمند، و هم چنین بسیار سرگرم کننده است.
نقشه گنج، تصویر عملی و مادی واقعیت دلخواه تان است. ارزش آن بیشتر از این جهت است که با ایجاد تصویر روشن و دقیق و کاملاً مشخص، نیروی لازم به سوی هدفتان جذب و بر آن متمرکز می کنید. این نقشه برای تجلی هدفتان به منزله نقشه برای بنای عمارت است.
می توانید نقشه گنج خود را طراحی یا نقاشی با استفاده از بریده های مجلات ـ به صورت کلاژ ـ تهیه کنید. اگر نقشه گنج شما به یکی از آثار بزرگ هنری شبیه نشده، جای نگرانی نیست. نقشه ساده و کودکانه همان اندازه موثر هستند که بزرگترین شاهکارهای هنری!
در اصل، نقشه گنج باید شما را در چشم انداز دلخواهتان به صورتی نشان دهد که گویی هدفتان کاملاً تحقق بافته است.
 
تکنیک نقشه گنج در تجسم خلاق
 
در اینجا چند راهنمای را برای کمک به تهیه نقشه های گنج موثر تر می خوانید:
1ـ برای یک هدف یا یک زمینه زندگیتان نقشه گنج تهیه کنید، تا بتوانید بدون ازدحام تصاویر همه عناصر لازم را در آن بگنجانید. تهیه نقشه گنج جداگانه برای هر هدف، به ذهن کمک میکند تا آسانتر برای آن هدف ویژه متمرکز شود. حال آنکه اگر همه ی هدفهای خود را در یک نقشه گنج بگنجانید، برای ذهن آشفتگی و ابهام بوجود می آورد. شاید بخواهید یکی از نقشه های گنج خود را برای شغل و حرفه تان و دیگری را برای بهبود روابط خویش و یکی را برای پیشرفت و رشد معنوی خود تهیه کنید.
2ـ میتوانید آنرا به هر اندازه یی که میخواهید یا برایتان راحت است تهیه کنید. شاید بخواهید به اندازه ای باشد که بتوان در دفتر تان نگه داری کنید. شاید بخواهید آنرا به دیوار بیاویزید یا در کیف دستی یا جیب خود حمل کنید. خودم معمولاً نقشه ام را از مقوا تهیه میکنم چون دوامش بیش از کاغذ است.
3ـ فراموش نکنید که خودتان را در تصویر بگنجانید. برای تاثیر نیرومند تر و واقعی تر، از یکی از عکس های خود استفاده کنید یا خودتان را در این تصویر نقاشی کنید. بگذارید این تصویر نشان بدهد که در موقعیت دلخواهتان قرار دارید و به کار دلخواهتان سرگرمید و صاحب چیزی هستید :که آرزومند آنید. مثلاً شاید در حال سفر به دور دنیا باشید، یا لباسی را که دوست دارید به تن داشته باشید، یا سوار اتومبیلی باشید که دوست دارید، شاید هم نویسنده محبوب و بلند آوازه کتابی تازه و ارزشمند و پر فروش.
4ـ وضعیت را در اوج کمال مطلوب خود، و به گونه ای نشان بدهید که گویی پیشاپیش وجود دارد. لزومی ندارد که نشان بدهید که چگونه انجام بپذیرد . زیرا آنچه شما نشان میدهید نتیجه و محصول و پایان کار است .
هیچ چیزی منفی و نامطلوب در این تصویر نگنجانید.
5ـ به هنگام تهیه ی نقشه های گنج، از رنگ های فراوان استفاده کنید تا بر تاثیر آن بر روی هشیاری و آگاهی خود بیفزایید.
6ـ خود را در صحنه واقعی نشان دهید. هر چه این صحنه به نظرتان واقعی تر، قابل دسترس و باورکردنی تر باشد، سریعتر متجلی میشود.
7ـ نمادی از عرصه (لایتناهی) را که برایتان پر معناتر و قدرتمندتر است در این تصویر بگنجانید .مانند تصویر تصویری از معبد یا استادی که به او حرمت میگذارید. یا خورشید درخشانی که از آن نور ساطع میشود، یا هر چیز دیگری که برای شخص شما بتواند مظهر لایتناهی و نشانه ای از خدا باشد. این نماد یاد آور این حقیقت است که هر موهبتی از منشا نا محدود می آید.
8ـ با گنجاندن یک یا چند عبارت تاکیدی مناسب، نقشه گنج خود را موثر تر کنید مثلاً (من در این جا در حال رانندگی اتومبیل مورد علاقه ام هستم. پول مکفی برای نگهداری از آن را نیز دارم)
حتماً این تاکید کیهانی را نیز به آن بیفزایید:
(اکنون این یا چیزی بهتر، به شیوه های کاملاً رضایت بخش و هماهنگ ـ برای عالیترین خیر و صلاح همگان ـ در زندگیم متجلی میشود)
فرایند تهیه نقشه گنج، گامی قدرتمند به سوی تجلی هدفتان است. هر روز چند دقیقه ای را در سکوت و آرامش، به آن نگاه کنید و گهگاه در طول روز آن را مجسم کنید.

 

دریافت جدیدترین مطالب سایت از طریق ایمیل:

لینک عضویت در خبر نامه

بستن http://www.hashemraei.com/analysis/cultural-social/تکنیک-های-تجسم-خلاق.html
2 توصیه به دیگران
نظرات بینندگان
نظر شما:
* نام:
* آدرس ایمیل:
آدرس سایت:
* متن نظر:
* کد امنیتی:
نام شما:
ایمیل مقصد: